Новини та коментарі

05.04.2012
Як правильно скласти і подати позовну заяву в суд?
 У цій статті хочеться обговорити, що необхідно для подання позовної заяви до суду. Як скласти позов, як його подати і що необхідно знати людині яка збирається судитися.

Складання позовної заяви справа дуже непроста. Необхідно почати з того, що позов повинен містити ряд обов'язкових атрибутів, пропуск хоча б одного з яких, може привести до повернення заяви суддею. Навіть якщо Ви уважно вивчіть всі тонкощі законодавства, купили і прочитали Цивільний процесуальний кодекс України (далі - ГПК України) і зможете подати позов вірно і з першого разу, це зовсім не гарантує успіх справи в цілому. ст. 119 ЦПК України зазначено, що повинно містити позовну заяву:
1. найменування суду, до якого подається заява;
2. ім'я (найменування) позивача і відповідача, а також ім'я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання або місцезнаходження, поштовий індекс, номер засобів зв'язку, якщо такий відомий;
3. зміст позовних вимог;
4. ціну позову щодо вимог майнового характеру;
5. виклад обставин, якими позивач обгрунтовує свої вимоги;
6. зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування;
7. перелік документів, які додаються до заяви.

Крім цього Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання. Ця вимога зазначено в ст. 119 ЦПК України та не дотримання зазначених вище вимог тягне за собою відмову у прийомі позовної заяви суддею.

В ст. 119 ЦПК України зазначено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору та оплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

На цьому я хотів би зупинитися докладніше, для того, щоб подати позов Вам необхідно сплатити державне мито її розмір встановлено в Декреті кабінету міністрів «Про державне мито» приміром якщо Ви хочете подати позовну заяву «Про розірвання шлюбу» Вам необхідно буде сплатити до державного бюджет 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що дорівнює 8,50 грн. Крім цього треба ще оплатити Інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, його розмір встановлений у Постанові кабінету міністрів «Про затвердження порядку оплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, пов'язаних з розглядом цивільних та господарських справ, та їх розмір». В даному випадку Вам необхідно буде сплатити 30 грн.

Ви звичайно запитаєте, де мені оплачувати зазначені вище витрати, найкращий спосіб запитати в суді в який Ви збираєтеся подати позов, звичайно поруч з судом, а іноді і в самій будівлі суду є відділення банку де обов'язково знають необхідні Вам реквізити.

Хочу звернути увагу, що текст позовної заяви не повинен містити емоція, він повинен бути написаний, сухим, діловою мовою, із зазначенням фактів, точних дат, норм права які були на Вашу думку порушені. Пам'ятайте, що Ви не Лев Толстой і позовну заяву це не роман «Війна і мир», тому прошу пам'ятати, що судді дуже зайняті люди і в їх виробництві одночасно знаходиться дуже багато справ і читати автобіографічний твір зовсім не цікаво. Особливо коли предмет спору зовсім простий як наприклад вказаний мною вище про розірвання шлюбу.

Грамотне позовну заяву містить в собі вступну, описову, мотивувальну і резолютивну частини.

На початку позовної заяви слід написати найменування суду, до якого подається позов. Також тут слід вказати всі дані як позивача, так і відповідача ПІБ, адресу місця проживання, телефон. Якщо сторона у справі є юридичні особи, значить слід вказати їх організаіонно-правову форму, найменування і місце знаходження, телефон, адреса електронної пошти.

У разі якщо позов підлягає матеріальної оцінкою, то в правій частині вказується його ціна.

Після зазначених вище відомостей доцільно написати слова «позовну заяву» і вказати про що воно. Наприклад, «Позовна заява про встановлення факту має юридичне значення». або «Позовна заява про розірвання шлюбу». Зазначене найменування найкраще розташувати прямо по центру аркуша. Це відокремить вступну частину від описової.

Описова та мотивувальній частині викладаються у довільній формі. Однак, від того, як написати позовну заяву в чому буде залежати доля справи в цілому. Особливо добре, якщо всі Ваші вимоги будуть засновані на законі і підтверджені доказами.

В описовій частині Ви викладає всі обставини справи, розповідається, через що виникла суперечка. Розповідь повинна бути чітким, зрозумілим, лаконічним, з зазначенням всіх дат.

У мотивувальній частині Ви вказуєте, на яких нормах закону засновані Ваші вимоги, а також приводите інші докази вашої правоти.

Резолютивна або прохальна частина позовної заяви чи не найважливіша його складова. Від того, що саме Ви попросите буде залежати те, що в результаті отримаєте. Тому якщо помилитися на цій стадії, то можна в результаті отримати навіть відмова в позові, незважаючи на всю справедливість Ваших вимог.

Якщо Ви вважаєте, що для всебічного розгляду справи в процес слід залучити фахівців, експертів, перекладачів або ж третіх осіб, про це також слід вказати в прохальною частини. При цьому сама мотивування залучення зазначених суб'єктів повинна міститися в описовій частині, а в резолютивній тільки прохання, ніякої зайвої тут бути не повинно.

Після прохальною частини слід перелік доданих до заяви документів. Він також повинен бути вірним і повинен дозволяти ідентифікувати додаток. Тобто не просто назва документа, але і його номер і дата.

Складання позовної заяви - дуже важлива стадія цивільного судочинства. Уже на цій стадії необхідно зуміти висунути реальні, не завищені і не занижені, чітко визначені вимоги до відповідача. Якщо з самого початку в позовній заяві не будуть передбачені і враховані всі нюанси справи, то після винесення судового рішення за первісним позовом може знадобитися подача в суд додаткових позовів.

Позовна заява повинна бути складена у суворій відповідності з чинним цивільним і цивільно-процесуальним законодавством.

В результаті - Ваші неодноразові відвідування суду з метою подати позовну заяву, витрачений час, гроші, і, безумовно, маса негативних емоцій.

Звернувшись до спеціалістів Юридичної фірми "Арес", Ви отримаєте висококваліфіковану допомогу кращих юристів та адвокатів у Тернополі  в любій ситуації не залежно від стадії процесу втому числі і як правильно готувати і подати позовну заяву в суд.