Новини та коментарі

10.05.2012
Як правильно поводитися з представниками правоохоронних органів
 Деякі поради на такий випадок:
ніколи не слухайте порадників, які рекомендують Вам не підписувати складені працівниками міліції (в т.ч. ДАІ), прокуратури, служби безпеки, документи, якщо Ви не згодні зі змістом цих документів. Подібні поради - від недостатньої грамотності, а іноді і від дурості порадників.

 Те, що Ви не підписали будь-який документ (протокол ДАІ, протокол про інше адміністративне правопорушення, постанова, слідчий протокол, пояснення тощо) Вам нічим не допоможе. Це навіть не буде надалі бути свідченням Вашого незгоди з його змістом. Це не створить ніяких складнощів для укладачів документа, наприклад для дільничного, для слідчого, або для працівника ДАІ. Вони просто візьмуть відразу ж, а то і потім двох понятих (швидше за все - своїх знайомих), які напишуть і підпишуть, що Ви ознайомлені з протоколом і відмовилися від його підпису. При чому, напишуть і підпишуть, а потім якщо буде треба - підтвердять у суді, незважаючи на те, що вони можливо Вас в очі не бачили.

 Перш за все, слід пояснити, що своїм підписом в більшості документів Ви підтверджуєте не те, що Ви згідні з його змістом, а те, що Ви з цим документом ознайомлені. Це - по закону. Виняток складають протоколи допитів та інших слідчих дій, в яких записується зміст показань або описуються події. Але при цьому у всіх документах, крім слідчих постанов і постанов по адміністративних справах є графи для Ваших зауважень та пояснень. У слідчих протоколах взагалі місця для Вашої писанини - хоч відбавляй. І писати в цих графах і протоколах, після того, як ознайомитесь з їх змістом, Ви маєте право - все, що вважаєте за потрібне. Звичайно - по темі ... Взагалі, писати треба про те, з чим Ви згодні, а з чим не згодні (і по подіях і за змістом протоколу), як відбувалися події насправді - за Вашим особистим баченням. Звичайно, що перед цим потрібно уважно прочитати протокол.

Якщо Ви не підписали документ, Ви не зафіксували той факт, що Ви бачили саме цей документ, що Вас ознайомили саме з цим документом. А це вже загрожує для Вас можливими небезпечними наслідками, а саме в разі Вашої відмови підписати документ, якщо Ви власноруч не напишіть своє пояснення в протоколі, Ви розв'язує руки для будь-яких дій. Вподальшому можливо записати в цьому документі все, що вважатиме за потрібне працівник, може скласти на Вас документ зовсім іншого змісту і т.д. При цьому, Ви ніколи не зможете підтвердити, що на Вас склали не такий протокол, що в тому протоколі було написано зовсім інше ...

Якщо ж Ви не знаєте, що написати в протоколі, боїтеся написати щось не те, тоді все-одно уважно прочитайте документ і напишіть один з 2-х варіантів: "вину не визнаю (варіанти: визнаю частково, визнаю повністю), від дачі пояснень тимчасово відмовляюся "або" вину не визнаю (варіанти: визнаю частково, визнаю повністю), пояснення надам в суді ". Якщо ж Ви визнаєте свою провину.

Також слід звернути увагу, що у передбачених наказами МВС України формах адміністративних протоколів, у тому числі по лінії ДАІ, чомусь посередині першої сторінки, в тому місці, де протокол, як правило, ніхто не читає, внесено графу приблизно такого змісту: " Мені роз'яснено, що моя справа буде розглядатися: _______________ "___" ________ 20__ р. в _________________ суді за адресою: _____________________ ". Далі йде місце для підпису особи, на яку складений протокол. Працівники ДАІ іноді відразу його і не заповнюють, але дають правопорушника розписатися. Іноді заповнюють, але правопорушник там не читає. Як наслідок, якщо на Вас склали протокол за порушення, за яке, наприклад, передбачено позбавлення водійського посвідчення, Ви не йдете в суд на розгляд Вашої справи. Ви просто не знаєте про те, коли і де буде суд, але Ви цього ніколи не доведете. Суд теж не буде Вас чекати - адже Ви повідомлені про місце і час розгляду належним чином.

Тому читайте уважно документи, які Вам дають підписувати. Якщо бачите, що якісь графи в документі пропущені, не заповнені - або вимагайте заповнити при Вас до Вашого підпису або ставте в цих графах власноруч прочерки, що б не можна було нічого дописати. І обов'язково власноруч, хоча б коротко, пишіть Ваше пояснення по факту, який став приводом для складання протоколу.

Якщо все ж таки працівниками правоохоронних органів, при складанні протоколу були допущені якісь порушення Ваших прав, відразу ж пишіть письмову скаргу прокурору району чи міста. Не слід писати в більш високі інстанції. Це нічого не дасть. Ніхто там у Ваші письмена вчитуватися не буде, а практично автоматично перешлють лист до того ж прокурору району. Тільки час загубиться. А іноді це може стати вирішальним фактором.

Також Ви маєте право на звернення до суду з адміністративним позовом. Якщо Ви цього не зробите відразу або в короткий проміжок після події, в подальшому, коли Ви вирішите щось заперечити, Вам це буде поставлено в провину. Мається на увазі, що Вам в тому ж суді скажуть, а то і напишуть у відповідному судовому рішенні щось подібне: "зі скаргою на дії працівників міліції не звертався, складання протоколу і винесення постанови не оскаржив". І це за сформованою судовій практиці буде підставою для визнання Вашої провини.

Додатково звертаю Вашу увагу, що Ви маєте право на присутність адвоката при отриманні від Вас пояснень, у тому числі при складанні протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, при допитах (навіть як свідка), при винесенні відносно Вас постанови по справі про адміністративне правопорушення . Підозрювані й обвинувачені мають право на участь адвоката у всіх слідчих діях, які проводяться за участю підозрюваного або обвинуваченого.

Окремо слід зауважити, що особи, що містяться під вартою, мають такі ж права.