Новини та коментарі

24.03.2012
Прийнято Митний кодекс України з правками Президента України
Верховна Рада України 13.03.2012  підтримала доопрацьовану редакцію Митного кодексу України з врахуванням пропозицій Президента України – законопроект № 8130-Д.
Кодекс, за умови його підписання Президентом, набирає чинності з першого числа другого місяця, що настає за місяцем, в якому його опубліковано. Таким чином, вбачається, що Кодекс набере чинності 01.05.2012 р.
Завданням законопроекту є приведення Митного кодексу України у відповідність до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур, Конвенції про тимчасове ввезення а також імплементація у національне законодавство Рамкових стандартів безпеки Всесвітньої митної організації та реформування митної служби України.
У тексті проекту Митного кодексу України (далі – Кодекс) враховані положення Податкового кодексу України, вимоги норм Законів України «Про центральні органи виконавчої влади», «Про доступ до публічної інформації».
Кодексом установлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності митних органів, та інші заходи, спрямовані на реалізацію митної політики України.
Кодекс містить такі принципові положення:
- право декларанта на здійснення митного оформлення товарів у будь-якому митному органі;
- проведення митного оформлення протягом 4-х годин з моменту подання митної декларації та документів;
- персональна відповідальність посадової особи митниці за неправомірні затримки митного оформлення;
- використання однієї декларації (попередня декларація) для здійснення різних митних формальностей, наприклад контролю за доставкою в митний орган призначення, розміщення на склад тимчасового зберігання або початку митного оформлення для вільного обігу;
- чіткі підстави для відмови у митному оформленні та обов’язки митниці надати вичерпні роз’яснення;
- право декларанта задекларувати товари до моменту їх прибуття в Україну або до митного органу призначення;
- звільнення декларанта від відповідальності за ненавмисні помилки;
- новий порядок митного оформлення та державної реєстрації іноземних інвестицій.
Встановлено норму ввезення товарів на територію України без оподаткування на суму 1000 євро для пунктів авіасполучення, 500 євро для сухопутних та морських пунктів пропуску, 300 євро – при пересиланні товарів у міжнародних поштових відправленнях. З кодексу виключені положення, які надають митним органам право самостійно виконувати рішення судів про конфіскацію товарів, попередньо вилучених цими органами.
 Адвокат Юридичної фірми "Арес" Черніцький Іван Романович зазначає, що численні зміни в митному законодавстві потрібні, але якими б позитивними вони не були, потрібно, щоб митні органи чітко виконували всі приписи законодавства. Тобто наразі проблема полягає не у поганому законодавстві, а в його невиконанні, порушенні з боку митних органів. 
Тому впровадження нової редакції Митного кодексу України є позитивним кроком у реформуванні діяльності митних органів, але потрібні рішучі дії влади для того, щоб позитивні зміни в законодавстві запрацювали у повній мірі на практиці.