Новини та коментарі

18.07.2013
Найпоширеніші помилки підприємств при проведенні обшуку.
Останнім часом в новинах все частіше повідомляється про ситуації, коли хлопці в масках вторгаються в черговий офіс компанії. У нашій країні ніхто не застрахований від такого візиту. Помилково вважати, що до нього можна бути повністю готовим, але часто компанії самі спрощують роботу візитерам. Ось найпоширеніші помилки «приймаючої» сторони.

1. Відсутність професійної охорони офісу. Перед обшуком слідчі органи збирають оперативну інформацію про компанію з метою якнайшвидшого проникнення в неї і недопущення знищення інформації. Як правило, за тиждень до обшуку оперативні співробітники ведуть зовнішнє спостереження за офісом, щоб визначити точки безболісного проникнення туди. Найоптимальніший час для обшуку - відсутність в офісі керівництва (відпустка, відрядження за кордон) і напередодні вихідного дня. Без професійної охорони та налагодженого пропускного режиму компанія ризикує виявити правоохоронців у кабінеті свого директора, коли їх дії вже в самому розпалі. А при фактично розпочатому обшуку вже мало сенсу в з'ясуванні підстав його проведення.

2. Відсутність професійної адвокатської допомоги. Наявність у компанії договору на надання правової допомоги під час обшуку підвищує шанси участі адвоката у слідчій дії. Попереднє знайомство адвоката з підприємством мінімізує ризики його дискредитації правоохоронними органами під час обшуку. Проводити кастинг адвокатів, коли всередині вже йде обшук - заняття малоефективне.

3. Відсутність відеоспостереження в офісі. Гласність - це серйозна зброя сучасного суспільства. Камера часто змушує згадати про існування Кримінально-процесуального кодексу і банальних правил пристойності. Камери повинні бути встановлені в недоступному місці, щоб уникнути їх пошкодження і відключення. Інформація з камер повинна зберігатися на віддалених серверах для запобігання факту їх вилучення. Необхідно мати правовстановлюючі документи на встановлення і придбання систем відеоспостереження. Також згідно зі ст. 107 КПК перед початком обшуку можна заявити клопотання про фіксацію слідчих дій слідчим у протоколі, невиконання цих вимог тягне визнання цих дій недійсними.

4. Відсутність правовстановлюючих документів на приміщення. Часто під час обшуку у визначенні слідчого судді відсутній номер кімнати (офісу) обшукуваного приміщення. Якщо правоохоронці прийшли не за адресою, необхідно пред'явити документи, що підтверджують право користуванням приміщення (з планом розташування), і вказати це в протоколі. За незаконне проникнення в житло або інше володіння особи (офіс, склад, автомобіль) передбачена кримінальна відповідальність відповідно до ст. 162 КК.

5. Відсутність у компанії документів, що підтверджують право власності на майно, вилучене під час обшуку. В Україні категорія приватної власності молода, та й нинішня ситуація із законністю не сприяє її розвитку. Часто в офісах присутній вінегрет з юридичних осіб і гори так званого «позабалансового» майна. Важливо пам'ятати, що відсутність на балансі підприємства майна, яке було вилучено під час обшуку, унеможливлює його повернення (а також відсутність документів, які підтверджують придбання або оренду цього майна). Зберігайте оригінали документації, яка підтверджує майнові права, поза офісом - щоб уникнути їх вилучення.